Grammys 2019 Nominees: The Complete List

6136
🔥40

The 2019 Grammy nominees have been unveiled, and as at all times, there are many surprises within the Big Four classes and various tight races that ought to show nearly unattainable to name. 

On Friday's (Dec. 7) CBS This Morning, 2018 greatest new artist winner Alessia Cara, Apple Music host Zane Lowe, Janelle Monae and Shawn Mendes introduced choose classes, with the total checklist being revealed shortly thereafter on Grammy.com. The announcement was pushed again from Dec. 5 as a result of President George H.W. Bush's funeral. 

The two most-nominated folks on the 61st annual Grammy Awards are each hip-hop. Kendrick Lamar leads with eight noms, and Drake follows with seven. Producer Boi-1da and Brandi Carlile earned six apiece, making Carlile essentially the most nominated lady on the 2019 Grammys. Cardi B, Childish Gambino, H.E.R., Lady Gaga, Maren Morris, producer Sounwave and mastering engineer Mike Bozzi observe with 5 nods.

Below is the entire 61st Grammy nominations checklist for recordings launched throughout the eligibility 12 months (Oct. 1, 2017-Sept. 30, 2018). The 61 Grammy Awards air Feb. 10 on CBS, broadcast reside from the Staples Center in Los Angeles. 

General Field
Category 1 - Record Of The Year
(Award to the Artist and to the Producer(s), Recording Engineer(s) and/or Mixer(s) and mastering engineer(s), if aside from the artist.)

• "I Like It"
      Cardi B, Bad Bunny & J Balvin
      Invincible, JWhiteDidIt, Craig Kallman & Tainy, producers; Leslie Brathwaite & Evan LaRay, engineers/mixers; Colin Leonard, mastering engineer
      Track from: Invasion Of Privacy

• "The Joke"
      Brandi Carlile
      Dave Cobb & Shooter Jennings, producers; Tom Elmhirst & Eddie Spear, engineers/mixers; Pete Lyman, mastering engineer
      Track from: By The Way, I Forgive You

• "This Is America"
      Childish Gambino
      Donald Glover & Ludwig Goransson, producers; Derek “MixedByAli” Ali & Riley Mackin, engineers/mixers; Mike Bozzi, mastering engineer

• "God's Plan"
      Drake
      Boi-1Da, Cardo & Young Exclusive, producers; Noel Cadastre, Noel "Gadget" Campbell & Noah Shebib, engineers/mixers; Chris Athens, mastering engineer

• "Shallow"
      Lady Gaga & Bradley Cooper
      Lady Gaga & Benjamin Rice, producers; Tom Elmhirst, engineer/mixer; Randy Merrill, mastering engineer

• "All The Stars"
      Kendrick Lamar & SZA
      Al Shux & Sounwave, producers; Sam Ricci & Matt Schaeffer, engineers/mixers; Mike Bozzi, mastering engineer
      Track from: Black Panther The Album Music From And Inspired By

• "Rockstar"
      Post Malone Featuring 21 Savage
      Louis Bell & Tank God, producers; Louis Bell & Manny Marroquin, engineers/mixers; Mike Bozzi, mastering engineer

• "The Middle"
      Zedd, Maren Morris & Grey
      Grey, Monsters & Strangerz & Zedd, producers; Grey, Tom Morris, Ryan Shanahan & Zedd, engineers/mixers; Mike Marsh, mastering engineer

General Field
Category 2 - Album Of The Year
(Award to Artist(s) and to Featured Artist(s), Songwriter(s) of latest materials, Producer(s), Recording Engineer(s), Mixer(s) and Mastering Engineer(s) credited with not less than 33% enjoying time of the album, if aside from Artist.)

Invasion Of Privacy
      Cardi B
      Leslie Brathwaite & Evan LaRay, engineers/mixers; Belcalis Almanzar & Jorden Thorpe, songwriters; Colin Leonard, mastering engineer

By The Way, I Forgive You
      Brandi Carlile
      Dave Cobb & Shooter Jennings, producers; Dave Cobb & Eddie Spear, engineers/mixers; Brandi Carlile, Phil Hanseroth & Tim Hanseroth, songwriters; Pete Lyman, mastering engineer

Scorpion
      Drake
      Noel Cadastre, Noel "Gadget" Campbell & Noah Shebib, engineers/mixers; Aubrey Graham & Noah Shebib, songwriters; Chris Athens, mastering engineer

H.E.R.
      H.E.R.
      Darhyl “Hey DJ” Camper Jr, H.E.R. & Jeff Robinson, producers; Miki Tsutsumi, engineer/mixer; Darhyl Camper Jr & H.E.R., songwriters; Dave Kutch, mastering engineer

Beerbongs & Bentleys
      Post Malone
      Louis Bell & Post Malone, producers; Louis Bell & Manny Marroquin, engineers/mixers; Louis Bell & Austin Post, songwriters; Mike Bozzi, mastering engineer

Dirty Computer
      Janelle Monáe
      Chuck Lightning & Janelle Monáe Robinson & Nate "Rocket" Wonder, producers; Mick Guzauski, Janelle Monáe Robinson & Nate "Rocket" Wonder, engineers/mixers; Nathaniel Irvin III, Charles Joseph II, Taylor Parks & Janelle Monáe Robinson, songwriters; Dave Kutch, mastering engineer

Golden Hour
      Kacey Musgraves
      Ian Fitchuk, Kacey Musgraves & Daniel Tashian, producers; Craig Alvin & Shawn Everett, engineers/mixers; Ian Fitchuk, Kacey Musgraves & Daniel Tashian, songwriters; Greg Calbi & Steve Fallone, mastering engineers

Black Panther: The Album, Music From And Inspired By
      (Various Artists)
      Kendrick Lamar, featured artist; Kendrick Duckworth & Sounwave, producers; Matt Schaeffer, engineer/mixer; Kendrick Duckworth & Mark Spears, songwriters; Mike Bozzi, mastering engineer

General Field
Category three - Song Of The Year
(A Songwriter(s) Award. A tune is eligible if it was first launched or if it first achieved prominence throughout the Eligibility Year. (Artist names seem in parentheses.) Singles or Tracks solely.)

• "All The Stars"
      Kendrick Duckworth, Solána Rowe, Al Shuckburgh, Mark Spears & Anthony Tiffith, songwriters (Kendrick Lamar & SZA)
      Track from: Black Panther The Album Music From And Inspired By

• "Boo'd Up"
      Larrance Dopson, Joelle James, Ella Mai & Dijon McFarlane, songwriters (Ella Mai)
      Track from: Ready

• "God's Plan"
      Aubrey Graham, Daveon Jackson, Brock Korsan, Ron LaTour, Matthew Samuels & Noah Shebib, songwriters (Drake)

• "In My Blood"
      Teddy Geiger, Scott Harris, Shawn Mendes & Geoffrey Warburton, songwriters (Shawn Mendes)
      Track from: Shawn Mendes

• "The Joke"
      Brandi Carlile, Dave Cobb, Phil Hanseroth & Tim Hanseroth, songwriters (Brandi Carlile)
      Track from: By The Way, I Forgive You

• "The Middle"
      Sarah Aarons, Jordan Okay. Johnson, Stefan Johnson, Marcus Lomax, Kyle Trewartha, Michael Trewartha & Anton Zaslavski, songwriters (Zedd, Maren Morris & Grey)

• "Shallow"
      Lady Gaga, Mark Ronson, Anthony Rossomando & Andrew Wyatt, songwriters (Lady Gaga & Bradley Cooper)

• "This Is America"
      Donald Glover & Ludwig Goransson, songwriters (Childish Gambino)

General Field
Category Four - Best New Artist
(An artist shall be thought-about for Best New Artist if their eligibility 12 months launch/s achieved a breakthrough into the general public consciousness and notably impacted the musical panorama.)

• Chloe x Halle

• Luke Combs

• Greta Van Fleet

• H.E.R.

• Dua Lipa
      Track from: Dua Lipa

• Margo Price

• Bebe Rexha

• Jorja Smith

Field 1 - Pop
Category 5 - Best Pop Solo Performance
(For new vocal or instrumental pop recordings. Singles or Tracks solely.)

• "Colors"
      Beck
      Track from: Colors

• "Havana (Live)"
      Camila Cabello

• "God Is A Woman"
      Ariana Grande

• "Joanne (Where Do You Think You're Goin'?)"
      Lady Gaga

• "Better Now"
      Post Malone

Field 1 - Pop
Category 6 - Best Pop Duo/Group Performance
(For new vocal or instrumental duo/group or collaborative pop recordings. Singles or Tracks solely.)

• "Fall In Line"
      Christina Aguilera Featuring Demi Lovato
      Track from: Liberation

• "Don't Go Breaking My Heart"
      Backstreet Boys

• "'S Wonderful"
      Tony Bennett & Diana Krall
      Track from: Love Is Here To Stay

• "Shallow"
      Lady Gaga & Bradley Cooper

• "Girls Like You"
      Maroon 5 Featuring Cardi B
      Track from: Red Pill Blues

• "Say Something"
      Justin Timberlake Featuring Chris Stapleton

• "The Middle"
      Zedd, Maren Morris & Grey

Field 1 - Pop
Category 7 - Best Traditional Pop Vocal Album
(For albums containing not less than 51% enjoying time of latest conventional pop recordings.)

Love Is Here To Stay
      Tony Bennett & Diana Krall

My Way
      Willie Nelson

Nat "King" Cole & Me
      Gregory Porter

Standards (Deluxe)
      Seal

The Music...The Mem'ries...The Magic!
      Barbra Streisand

Field 1 - Pop
Category eight - Best Pop Vocal Album
(For albums containing not less than 51% enjoying time of latest vocal pop recordings.)

Camila
      Camila Cabello

Meaning Of Life
      Kelly Clarkson

Sweetener
      Ariana Grande

Shawn Mendes
      Shawn Mendes

Beautiful Trauma
      P!nk

Reputation
      Taylor Swift

Field 2 - Dance/Electronic Music
Category 9 - Best Dance Recording
(For solo, duo, group or collaborative performances. Vocal or Instrumental. Singles or tracks solely.)

• "Northern Soul"
      Above & Beyond Featuring Richard Bedford
      Above & Beyond, producers; Above & Beyond, mixers

• "Ultimatum"
      Disclosure (Featuring Fatoumata Diawara)
      Guy Lawrence & Howard Lawrence, producers; Guy Lawrence, mixer

• "Losing It"
      Fisher
      Paul Nicholas Fisher, producer; Kevin Granger, mixer

• "Electricity"
      Silk City & Dua Lipa Featuring Diplo & Mark Ronson
      Silk City, producers; Josh Gudwin, mixer

• "Ghost Voices"
      Virtual Self
      Porter Robinson, producer; Porter Robinson, mixer

Field 2 - Dance/Electronic Music
Category 10 - Best Dance/Electronic Album
(For vocal or instrumental albums. Albums solely.)

Singularity
      Jon Hopkins

Woman Worldwide
      Justice

Treehouse
      Sofi Tukker

Oil Of Every Pearl's Un-Insides
      SOPHIE

Lune Rouge
      TOKiMONSTA

Field three - Contemporary Instrumental Music
Category 11 - Best Contemporary Instrumental Album
(For albums containing roughly 51% or extra enjoying time of instrumental materials. For albums containing not less than 51% enjoying time of latest recordings.)

The Emancipation Procrastination
      Christian Scott aTunde Adjuah

Steve Gadd Band
      Steve Gadd Band

Modern Lore
      Julian Lage

Laid Black
      Marcus Miller

Protocol Four
      Simon Phillips

Field Four - Rock
Category 12 - Best Rock Performance
(For new vocal or instrumental solo, duo/group or collaborative rock recordings.)

• "Four Out Of Five"
      Arctic Monkeys
      Track from: Tranquility Base Hotel + Casino

• "When Bad Does Good"
      Chris Cornell

• "Made An America"
      THE FEVER 333
      Track from: Made An America

• "Highway Tune"
      Greta Van Fleet

• "Uncomfortable"
      Halestorm
      Track from: Vicious

Field Four - Rock
Category 13 - Best Metal Performance
(For new vocal or instrumental solo, duo/group or collaborative metallic recordings.)

• "Condemned To The Gallows"
      Between The Buried And Me

• "Honeycomb"
      Deafheaven

• "Electric Messiah"
      High On Fire
      Track from: Electric Messiah

• "Betrayer"
      Trivium
      Track from: The Sin And The Sentence

• "On My Teeth"
      Underoath
      Track from: Erase Me

Field Four - Rock
Category 14 - Best Rock Song
(A Songwriter(s) Award. Includes Rock, Hard Rock and Metal songs. A tune is eligible if it was first launched or if it first achieved prominence throughout the Eligibility Year. (Artist names seem in parentheses.) Singles or Tracks solely.)

• "Black Smoke Rising"
      Jacob Thomas Kiszka, Joshua Michael Kiszka, Samuel Francis Kiszka & Daniel Robert Wagner, songwriters (Greta Van Fleet)

• "Jumpsuit"
      Tyler Joseph, songwriter (Twenty One Pilots)

• "MANTRA"
      Jordan Fish, Matthew Kean, Lee Malia, Matthew Nicholls & Oliver Sykes, songwriters (Bring Me The Horizon)

• "Masseduction"
      Jack Antonoff & Annie Clark, songwriters (St. Vincent)
      Track from: Masseduction

• "Rats"
      Tom Dalgety & A Ghoul Writer, songwriters (Ghost)
      Track from: Prequelle

Field Four - Rock
Category 15 - Best Rock Album
(For albums containing not less than 51% enjoying time of latest rock, laborious rock or metallic recordings.)

Rainier Fog
      Alice In Chains

M A  N   I    A
      Fall Out Boy

Prequelle
      Ghost

From The Fires
      Greta Van Fleet

Pacific Daydream
      Weezer

Field 5 - Alternative
Category 16 - Best Alternative Music Album
(Vocal or Instrumental.)

Tranquility Base Hotel + Casino
      Arctic Monkeys

Colors
      Beck

Utopia
      Björk

American Utopia
      David Byrne

Masseduction
      St. Vincent

Field 6 - R&B
Category 17 - Best R&B Performance
(For new vocal or instrumental R&B recordings.)

• "Long As I Live"
      Toni Braxton

• "Summer"
      The Carters
      Track from: Everything Is Love

• "Y O Y"
      Lalah Hathaway
      Track from: Honestly

• "Best Part"
      H.E.R. Featuring Daniel Caesar
      Track from: H.E.R.

• "First Began"
      PJ Morton
      Track from: Gumbo Unplugged (Live)

Field 6 - R&B
Category 18 - Best Traditional R&B Performance
(For new vocal or instrumental conventional R&B recordings.)

• "Bet Ain't Worth The Hand"
      Leon Bridges
      Track from: Good Thing

• "Don't Fall Apart On Me Tonight"
      Bettye LaVette
      Track from: Things Have Changed

• "Honest"
      MAJOR.

• "How Deep Is Your Love"
      PJ Morton Featuring Yebba
      Track from: Gumbo Unplugged (Live)

• "Made For Love"
      Charlie Wilson Featuring Lalah Hathaway
      Track from: In It To Win It

Field 6 - R&B
Category 19 - Best R&B Song
(A Songwriter(s) Award. A tune is eligible if it was first launched or if it first achieved prominence throughout the Eligibility Year. (Artist names seem in parentheses.) Singles or Tracks solely.)

• "Boo'd Up"
      Larrance Dopson, Joelle James, Ella Mai & Dijon McFarlane, songwriters (Ella Mai)
      Track from: Ready

• "Come Through And Chill"
      Jermaine Cole, Miguel Pimentel & Salaam Remi, songwriters (Miguel Featuring J. Cole & Salaam Remi)
      Track from: War & Leisure

• "Feels Like Summer"
      Donald Glover & Ludwig Goransson, songwriters (Childish Gambino)

• "Focus"
      Darhyl Camper Jr, H.E.R. & Justin Love, songwriters (H.E.R.)
      Track from: H.E.R.

• "Long As I Live"
      Paul Boutin, Toni Braxton & Antonio Dixon, songwriters (Toni Braxton)

Field 6 - R&B
Category 20 - Best Urban Contemporary Album
(For albums containing not less than 51% enjoying time of newly recorded up to date vocal tracks spinoff of R&B.)

Everything Is Love
      The Carters

The Kids Are Alright
      Chloe x Halle

Chris Dave And The Drumhedz
      Chris Dave And The Drumhedz

War & Leisure
      Miguel

Ventriloquism
      Meshell Ndegeocello

Field 6 - R&B
Category 21 - Best R&B Album
(For albums containing not less than 51% enjoying time of latest R&B recordings.)

Sex & Cigarettes
      Toni Braxton

Good Thing
      Leon Bridges

Honestly
      Lalah Hathaway

H.E.R.
      H.E.R.

Gumbo Unplugged (Live)
      PJ Morton

Field 7 - Rap
Category 22 - Best Rap Performance
(For a Rap efficiency. Singles or Tracks solely.)

• "Be Careful"
      Cardi B
      Track from: Invasion Of Privacy

• "Nice For What"
      Drake

• "King's Dead"
      Kendrick Lamar, Jay Rock, Future & James Blake
      Track from: Black Panther The Album Music From And Inspired By

• "Bubblin"
      Anderson .Paak

• "Sicko Mode"
      Travis Scott, Drake, Big Hawk & Swae Lee
      Track from: Astroworld

Field 7 - Rap
Category 23 - Best Rap/Sung Performance
(For a solo or collaborative efficiency containing each parts of R&B melodies and Rap.)

• "Like I Do"
      Christina Aguilera Featuring Goldlink
      Track from: Liberation

• "Pretty Little Fears"
      6lack Featuring J. Cole

• "This Is America"
      Childish Gambino

• "All The Stars"
      Kendrick Lamar & SZA
      Track from: Black Panther The Album Music From And Inspired By

• "Rockstar"
      Post Malone Featuring 21 Savage

Field 7 - Rap
Category 24 - Best Rap Song
(A Songwriter(s) Award.  A tune is eligible if it was first launched or if it first achieved prominence throughout the Eligibility Year. (Artist names seem in parentheses.) Singles or Tracks solely.)

• "God's Plan"
      Aubrey Graham, Daveon Jackson, Brock Korsan, Ron LaTour, Matthew Samuels & Noah Shebib, songwriters (Drake)

• "King's Dead"
      Kendrick Duckworth, Samuel Gloade, James Litherland, Johnny McKinzie, Mark Spears, Travis Walton, Nayvadius Wilburn & Michael Williams II, songwriters (Kendrick Lamar, Jay Rock, Future & James Blake)
      Track from: Black Panther The Album Music From And Inspired By

• "Lucky You"
      R. Fraser, G. Lucas, M. Mathers, M. Samuels & J. Sweet, songwriters (Eminem Featuring Joyner Lucas)
      Track from: Kamikaze

• "Sicko Mode"
      Khalif Brown, Rogét Chahayed, BryTavious Chambers, Mike Dean, Mirsad Dervic, Kevin Gomringer, Tim Gomringer, Aubrey Graham, John Edward Hawkins, Chauncey Hollis, Jacques Webster, Ozan Yildirim & Cydel Young, songwriters (Travis Scott, Drake, Big Hawk & Swae Lee)
      Track from: Astroworld

• "Win"
      Okay. Duckworth, A. Hernandez, J. McKinzie, M. Samuels & C. Thompson, songwriters (Jay Rock)
      Track from: Redemption

Field 7 - Rap
Category 25 - Best Rap Album
(For albums containing not less than 51% enjoying time of latest rap recordings.)

Invasion Of Privacy
      Cardi B

Swimming
      Mac Miller

Victory Lap
      Nipsey Hussle

Daytona
      Pusha T

Astroworld
      Travis Scott

Field eight - Country
Category 26 - Best Country Solo Performance
(For new vocal or instrumental solo nation recordings.)

• "Wouldn't It Be Great?"
      Loretta Lynn
      Track from: Wouldn't It Be Great

• "Mona Lisas And Mad Hatters"
      Maren Morris
      Track from: Restoration: Reimagining The Songs Of Elton John And Bernie Taupin

• "Butterflies"
      Kacey Musgraves
      Track from: Golden Hour

• "Millionaire"
      Chris Stapleton
      Track from: From A Room: Volume 2

• "Parallel Line"
      Keith Urban
      Track from: Graffiti U

Field eight - Country
Category 27 - Best Country Duo/Group Performance
(For new vocal or instrumental duo/group or collaborative nation recordings.)

• "Shoot Me Straight"
      Brothers Osborne
      Track from: Port Saint Joe

• "Tequila"
      Dan + Shay

• "When Someone Stops Loving You"
      Little Big Town
      Track from: The Breaker

• Dear Hate
      Maren Morris Featuring Vince Gill

• "Meant To Be"
      Bebe Rexha & Florida Georgia Line
      Track from: All Your Fault: Pt. 2

Field eight - Country
Category 28 - Best Country Song
(A Songwriter(s) Award. A tune is eligible if it was first launched or if it first achieved prominence throughout the Eligibility Year. (Artist names seem in parentheses.) Singles or Tracks solely.)

• "Break Up In The End"
      Jessie Jo Dillon, Chase McGill & Jon Nite, songwriters (Cole Swindell)

• "Dear Hate"
      Tom Douglas, David Hodges & Maren Morris, songwriters (Maren Morris Featuring Vince Gill)

• "I Lived It"
      Rhett Akins, Ross Copperman, Ashley Gorley & Ben Hayslip, songwriters (Blake Shelton)

• "Space Cowboy"
      Luke Laird, Shane McAnally & Kacey Musgraves, songwriters (Kacey Musgraves)
      Track from: Golden Hour

• "Tequila"
      Nicolle Galyon, Jordan Reynolds & Dan Smyers, songwriters (Dan + Shay)

• "When Someone Stops Loving You"
      Hillary Lindsey, Chase McGill & Lori McKenna, songwriters (Little Big Town)
      Track from: The Breaker

Field eight - Country
Category 29 - Best Country Album
(For albums containing not less than 51% enjoying time of latest nation recordings.)

Unapologetically
      Kelsea Ballerini

Port Saint Joe
      Brothers Osborne

Girl Going Nowhere
      Ashley McBryde

Golden Hour
      Kacey Musgraves

From A Room: Volume 2
      Chris Stapleton

Field 9 - New Age
Category 30 - Best New Age Album
(For albums containing not less than 51% enjoying time of latest vocal or instrumental new age recordings.)

Hiraeth
      Lisa Gerrard & David Kuckhemann

Beloved
      Snatam Kaur

Opium Moon
      Opium Moon

Molecules Of Motion
      Steve Roach

Moku Maluhia - Peaceful Island
      Jim Kimo West

Field 10 - Jazz
Category 31 - Best Improvised Jazz Solo
(For an instrumental jazz solo efficiency. Two equal performers on one recording could also be eligible as one entry. If the soloist listed seems on a recording billed to a different artist, the latter's title is in parenthesis for identification. Singles or Tracks solely.)

• "Some Of That Sunshine"
      Regina Carter, soloist
      Track from: Some Of That Sunshine (Karrin Allyson)

• "Don't Fence Me In"
      John Daversa, soloist
      Track from: American Dreamers: Voices Of Hope, Music Of Freedom (John Daversa Big Band Featuring DACA Artists)

• "We See"
      Fred Hersch, soloists

• "De-Dah"
      Brad Mehldau, soloist
      Track from: Seymour Reads The Constitution! (Brad Mehldau Trio)

• "Cadenas"
      Miguel Zenón, soloist
      Track from: Yo Soy La Tradición (Miguel Zenón Featuring Spektral Quartet)

Field 10 - Jazz
Category 32 - Best Jazz Vocal Album
(For albums containing not less than 51% enjoying time of latest vocal jazz recordings.)

My Mood Is You
      Freddy Cole

The Questions
      Kurt Elling

The Subject Tonight Is Love
      Kate McGarry With Keith Ganz & Gary Versace

If You Really Want
      Raul Midón With The Metropole Orkest Conducted By Vince Mendoza

The Window
      Cécile McLorin Salvant

Field 10 - Jazz
Category 33 - Best Jazz Instrumental Album
(For albums containing not less than 51% enjoying time of latest instrumental jazz recordings.)

Diamond Cut
      Tia Fuller

Live In Europe
      Fred Hersch Trio

Seymour Reads The Constitution!
      Brad Mehldau Trio

Still Dreaming
      Joshua Redman, Ron Miles, Scott Colley & Brian Blade

Emanon
      The Wayne Shorter Quartet

Field 10 - Jazz
Category 34 - Best Large Jazz Ensemble Album
(For albums containing not less than 51% enjoying time of latest ensemble jazz recordings.)

All About That Basie
      The Count Basie Orchestra Directed By Scotty Barnhart

American Dreamers: Voices Of Hope, Music Of Freedom
      John Daversa Big Band Featuring DACA Artists

Presence
      Orrin Evans And The Captain Black Big Band

All Can Work
      John Hollenbeck Large Ensemble

Barefoot Dances And Other Visions
      Jim McNeely & The Frankfurt Radio Big Band

Field 10 - Jazz
Category 35 - Best Latin Jazz Album
(For vocal or instrumental albums containing not less than 51% enjoying time of newly recorded materials. The intent of this class is to acknowledge recordings that signify the mixing of jazz with Latin, Iberian-American, Brazilian, and Argentinian tango music.)

Heart Of Brazil
      Eddie Daniels

Back To The Sunset
      Dafnis Prieto Big Band

West Side Story Reimagined
      Bobby Sanabria Multiverse Big Band

Cinque
      Elio Villafranca

Yo Soy La Tradición
      Miguel Zenón Featuring Spektral Quartet

Field 11 - Gospel/Contemporary Christian Music
Category 36 - Best Gospel Performance/Song
(This award is given to the artist(s) and songwriter(s) (for brand new compositions) for the very best conventional Christian, roots gospel or up to date gospel single or monitor.)

• "You Will Win"
      Jekalyn Carr; Allen Carr & Jekalyn Carr, songwriters
      Track from: One Nation Under God

• "Won't He Do It"
      Koryn Hawthorne
      Track from: Greenleaf Soundtrack - Season 2

• "Never Alone"
      Tori Kelly Featuring Kirk Franklin; Kirk Franklin & Victoria Kelly, songwriters
      Track from: Hiding Place

• "Cycles"
      Jonathan McReynolds Featuring DOE; Jonathan McReynolds, songwriter
      Track from: Make Room

• "A Great Work"
      Brian Courtney Wilson; Aaron W. Lindsey, Alvin Richardson & Brian Courtney Wilson, songwriters
      Track from: A Great Work

Field 11 - Gospel/Contemporary Christian Music
Category 37 - Best Contemporary Christian Music Performance/Song
(This award is given to the artist(s) and songwriter(s) (for brand new compositions) for the very best up to date Christian pop, Christian rap/hip-hop, or Christian rock single or monitor.)

• "Reckless Love"
      Cory Asbury; Cory Asbury, Caleb Culver & Ran Jackson, songwriters

• "You Say"
      Lauren Daigle; Lauren Daigle, Jason Ingram & Paul Mabury, songwriters

• "Joy."
      for KING & COUNTRY; Ben Glover, Matt Hales, Stephen Blake Kanicka, Seth Moslely, Joel Smallbone, Luke Smallbone & Tedd Tjornhom, songwriters

• "Grace Got You"
      MercyMe Featuring John Reuben; David Garcia, Ben Glover, MercyMe, Solomon Olds & John Reuben, songwriters
      Track from: Lifer

• "Known"
      Tauren Wells; Ethan Hulse, Jordan Sapp & Tauren Wells, songwriters
      Track from: Hills And Valleys

Field 11 - Gospel/Contemporary Christian Music
Category 38 - Best Gospel Album
(For albums containing not less than 51% enjoying time of newly recorded, vocal, conventional or up to date/R&B gospel music recordings.)

One Nation Under God
      Jekalyn Carr

Hiding Place
      Tori Kelly

Make Room
      Jonathan McReynolds

The Other Side
      The Walls Group

A Great Work
      Brian Courtney Wilson

Field 11 - Gospel/Contemporary Christian Music
Category 39 - Best Contemporary Christian Music Album
(For albums containing not less than 51% enjoying time of newly recorded, vocal, up to date Christian music, together with pop, rap/hip hop, or rock recordings.)

Look Up Child
      Lauren Daigle

Hallelujah Here Below
      Elevation Worship

Living With A Fire
      Jesus Culture

Surrounded
      Michael W. Smith

Survivor: Live From Harding Prison
      Zach Williams

Field 11 - Gospel/Contemporary Christian Music
Category 40 - Best Roots Gospel Album
(For albums containing not less than 51% enjoying time of newly recorded, vocal, conventional/roots gospel music, together with nation, Southern gospel, bluegrass, and Americana recordings.)

Unexpected
      Jason Crabb

Clear Skies
      Ernie Haase & Signature Sound

Favorites: Revisited By Request
      The Isaacs

Still Standing
      The Martins

Love Love Love
      Gordon Mote

Field 12 - Latin
Category 41 - Best Latin Pop Album
(For albums containing not less than 51% enjoying time of latest Latin pop recordings.)

Prometo
      Pablo Alboran

Sincera
      Claudia Brant

Musas (Un Homenaje Al Folclore Latinoamericano En Manos De Los Macorinos), Vol. 2
      Natalia Lafourcade

2:00 AM
      Raquel Sofía

Vives
      Carlos Vives

Field 12 - Latin
Category 42 - Best Latin Rock, Urban or Alternative Album
(For albums containing not less than 51% enjoying time of latest Latin rock, city or various recordings.)

Claroscura
      Aterciopelados

Coastcity
      COASTCITY

Encanto Tropical
      Monsieur Periné

Gourmet
      Orishas

Aztlán
      Zoé

Field 12 - Latin
Category 43 - Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano)
(For albums containing not less than 51% enjoying time of latest regional Mexican (banda, norteño, corridos, gruperos, mariachi, ranchera and Tejano) recordings.)

Primero Soy Mexicana
      Angela Aguilar

Mitad Y Mitad
      Calibre 50

Totalmente Juan Gabriel Vol. II
      Aida Cuevas

Cruzando Borders
      Los Texmaniacs

Leyendas De Mi Pueblo
      Mariachi Sol De Mexico De Jose Hernandez

¡México Por Siempre!
      Luis Miguel

Field 12 - Latin
Category 44 - Best Tropical Latin Album
(For albums containing not less than 51% enjoying time of latest tropical Latin recordings.)

Pa' Mi Gente
      Charlie Aponte

Legado
      Formell Y Los Van Van

Orquesta Akokán
      Orquesta Akokán

Ponle Actitud
      Felipe Peláez

Anniversary
      Spanish Harlem Orchestra

Field 13 - American Roots Music
Category 45 - Best American Roots Performance
(For new vocal or instrumental American Roots recordings.  This is for performances within the type of any of the subgenres encompassed within the American Roots Music subject together with Americana, bluegrass, blues, people or regional roots. Award to the artist(s).)

• "Kick Rocks"
      Sean Ardoin
      Track from: Kreole Rock And Soul

• "Saint James Infirmary Blues"
      Jon Batiste
      Track from: Hollywood Africans

• "The Joke"
      Brandi Carlile
      Track from: By The Way, I Forgive You

• "All On My Mind"
      Anderson East
      Track from: Encore

• "Last Man Standing"
      Willie Nelson
      Track from: Last Man Standing

Field 13 - American Roots Music
Category 46 - Best American Roots Song
(A Songwriter(s) Award. Includes Americana, bluegrass, conventional blues, up to date blues, people or regional roots songs. A tune is eligible if it was first launched or if it first achieved prominence throughout the Eligibility Year. (Artist names seem in parentheses.) Singles or Tracks solely.)

• "All The Trouble"
      Waylon Payne, Lee Ann Womack & Adam Wright, songwriters (Lee Ann Womack)
      Track from: The Lonely, The Lonesome & The Gone

• "Build A Bridge"
      Jeff Tweedy, songwriter (Mavis Staples)

• "The Joke"
      Brandi Carlile, Dave Cobb, Phil Hanseroth & Tim Hanseroth, songwriters (Brandi Carlile)
      Track from: By The Way, I Forgive You

• "Knockin' On Your Screen Door"
      Pat McLaughlin & John Prine, songwriters (John Prine)
      Track from: The Tree Of Forgiveness

• "Summer's End"
      Pat McLaughlin & John Prine, songwriters (John Prine)
      Track from: The Tree Of Forgiveness

Field 13 - American Roots Music
Category 47 - Best Americana Album
(For albums containing not less than 51% enjoying time of latest vocal or instrumental Americana recordings.)

By The Way, I Forgive You
      Brandi Carlile

Things Have Changed
      Bettye LaVette

The Tree Of Forgiveness
      John Prine

The Lonely, The Lonesome & The Gone
      Lee Ann Womack

One Drop Of Truth
      The Wood Brothers

Field 13 - American Roots Music
Category 48 - Best Bluegrass Album
(For albums containing not less than 51% enjoying time of latest vocal or instrumental bluegrass recordings.)

Portraits In Fiddles
      Mike Barnett

Sister Sadie II
      Sister Sadie

Rivers And Roads
      Special Consensus

The Travelin' McCourys
      The Travelin' McCourys

North Of Despair
      Wood & Wire

Field 13 - American Roots Music
Category 49 - Best Traditional Blues Album
(For albums containing not less than 51% enjoying time of latest vocal or instrumental conventional blues recordings.)

Something Smells Funky 'Round Here
      Elvin Bishop's Big Fun Trio

Benton County Relic
      Cedric Burnside

The Blues Is Alive And Well
      Buddy Guy

No Mercy In This Land
      Ben Harper And Charlie Musselwhite

Don't You Feel My Leg (The Naughty Bawdy Blues Of Blue Lu Barker)
      Maria Muldaur

Field 13 - American Roots Music
Category 50 - Best Contemporary Blues Album
(For albums containing not less than 51% enjoying time of latest vocal or instrumental up to date blues recordings.)

Please Don't Be Dead
      Fantastic Negrito

Here In Babylon
      Teresa James And The Rhythm Tramps

Cry No More
      Danielle Nicole

Out Of The Blues
      Boz Scaggs

Victor Wainwright And The Train
      Victor Wainwright And The Train

Field 13 - American Roots Music
Category 51 - Best Folk Album
(For albums containing not less than 51% enjoying time of latest vocal or instrumental people recordings.)

Whistle Down The Wind
      Joan Baez

Black Cowboys
      Dom Flemons

Rifles & Rosary Beads
      Mary Gauthier

Weed Garden
      Iron & Wine

All Ashore
      Punch Brothers

Field 13 - American Roots Music
Category 52 - Best Regional Roots Music Album
(For albums containing not less than 51% enjoying time of latest vocal or instrumental regional roots music recordings.)

Kreole Rock And Soul
      Sean Ardoin

Spyboy
      Cha Wa

Aloha From Na Hoa
      Na Hoa

No 'Ane'i
      Kalani Pe'a

Mewasinsational - Cree Round Dance Songs
      Young Spirit

Field 14 - Reggae
Category 53 - Best Reggae Album
(For albums containing not less than 51% enjoying time of latest reggae recordings.)

As The World Turns
      Black Uhuru

Reggae Forever
      Etana

Rebellion Rises
      Ziggy Marley

A Matter Of Time
      Protoje

44/876
      Sting & Shaggy

Field 15 - World Music
Category 54 - Best World Music Album
(For albums containing not less than 51% enjoying time of latest vocal or instrumental World Music recordings.)

Deran
      Bombino

Fenfo
      Fatoumata Diawara

Black Times
      Seun Kuti & Egypt 80

Freedom
      Soweto Gospel Choir

The Lost Songs Of World War II
      Yiddish Glory

Field 16 - Children's
Category 55 - Best Children's Album
(For albums containing not less than 51% enjoying time of latest musical or spoken phrase recordings which are created and meant particularly for kids.)

All The Sounds
      Lucy Kalantari & The Jazz Cats

Building Blocks
      Tim Kubart

Falu's Bazaar
      Falu

Giants Of Science
      The Pop Ups

The Nation Of Imagine
      Frank & Deane

Field 17 - Spoken Word
Category 56 - Best Spoken Word Album (Includes Poetry, Audio Books & Storytelling)

Accessory To War (Neil deGrasse Tyson & Avis Lang)
      Courtney B. Vance

Calypso
      David Sedaris

Creative Quest
      Questlove

Faith  - A Journey For All
      Jimmy Carter

The Last Black Unicorn
      Tiffany Haddish

Field 18 - Comedy
Category 57 - Best Comedy Album
(For albums containing not less than 51% enjoying time of latest recordings.)

Annihilation
      Patton Oswalt

Equanimity & The Bird Revelation
      Dave Chappelle

Noble Ape
      Jim Gaffigan

Standup For Drummers
      Fred Armisen

Tamborine
      Chris Rock

Field 19 - Musical Theater
Category 58 - Best Musical Theater Album
(For albums containing not less than 51% enjoying time of latest recordings. Award to the precept vocalist(s) and the album producer(s) of 51% or extra enjoying time of the album. The lyricist(s) and composer(s) of a brand new rating are eligible for an Award if they've written and/or composed a brand new rating which contains 51% or extra enjoying time of the album.)

The Band's Visit
      Etai Benson, Adam Kantor, Katrina Lenk & Ari'el Stachel, principal soloists; Dean Sharenow & David Yazbek, producers; David Yazbek, composer & lyricist (Original Broadway Cast)

Carousel
      Renee Fleming, Alexander Gemignani, Joshua Henry, Lindsay Mendez & Jessie Mueller, principal soloists; Steven Epstein, producer (Richard Rodgers, composer; Oscar Hammerstein II, lyricist) (2018 Broadway Cast)

Jesus Christ Superstar Live In Concert
      Sara Bareilles, Alice Cooper, Ben Daniels, Brandon Victor Dixon, Erik Grönwall, Jin Ha, John Legend, Norm Lewis & Jason Tam, principal soloists; Harvey Mason, Jr., producer (Andrew Lloyd-Webber, composer; Tim Rice, lyricist) (Original Television Cast)

My Fair Lady
      Lauren Ambrose, Norbert Leo Butz & Harry Hadden-Paton, principal soloists; Andre Bishop, Van Dean, Hattie Okay. Jutagir, David Lai, Adam Siegel & Ted Sperling, producers (Frederick Loewe, composer; Alan Jay Lerner, lyricist) (2018 Broadway Cast)

Once On This Island
      Phillip Boykin, Merle Dandridge, Quentin Earl Darrington, Hailey Kilgore, Kenita R. Miller, Alex Newell, Isaac Powell & Lea Salonga, principal soloists; Lynn Ahrens, Hunter Arnold, Ken Davenport, Stephen Flaherty & Elliot Scheiner, producers (Stephen Flaherty, composer; Lynn Ahrens, lyricist) (New Broadway Cast)

Field 20 - Music for Visual Media
Category 59 - Best Compilation Soundtrack For Visual Media
(Award to the artist(s) and/or ‘in studio’ producer(s) of a majority of the tracks on the album.  In the absence of each, award to the one or two people proactively accountable for the idea and musical route of the album and for the choice of artists, songs and producers, as relevant. Award additionally goes to appropriately credited music supervisor(s).)

Call Me By Your Name
      (Various Artists)

Deadpool 2
      (Various Artists)

The Greatest Showman
      (Various Artists)

Lady Bird
      (Various Artists)

Stranger Things
      (Various Artists)

Field 20 - Music for Visual Media
Category 60 - Best Score Soundtrack For Visual Media
(Award to Composer(s) for an authentic rating created particularly for, or as a companion to, a present authentic movement image, tv present or collection, video video games or different visible media.)

Black Panther
      Ludwig Göransson, composer

Blade Runner 2049
      Benjamin Wallfisch & Hans Zimmer, composers

Coco
      Michael Giacchino, composer

The Shape Of Water
      Alexandre Desplat, composer

Star Wars: The Last Jedi
      John Williams, composer

Field 20 - Music for Visual Media
Category 61 - Best Song Written For Visual Media
(A Songwriter(s) award. For a tune (melody & lyrics) written particularly for a movement image, tv, video video games or different visible media, and launched for the primary time throughout the Eligibility Year. (Artist names seem in parentheses.) Singles or Tracks solely.)

• "All The Stars"
      Kendrick Duckworth, Solána Rowe, Alexander William Shuckburgh, Mark Anthony Spears & Anthony Tiffith, songwriters (Kendrick Lamar & SZA)
      Track from: Black Panther

• "Mystery Of Love"
      Sufjan Stevens, songwriter (Sufjan Stevens)
      Track from: Call Me By Your Name

• "Remember Me"
      Kristen Anderson-Lopez & Robert Lopez, songwriters (Miguel Featuring Natalia Lafourcade)
      Track from: Coco

• "Shallow"
      Lady Gaga, Mark Ronson, Anthony Rossomando & Andrew Wyatt, songwriters (Lady Gaga & Bradley Cooper)
      Track from: A Star Is Born

• "This Is Me"
      Benj Pasek & Justin Paul, songwriters (Keala Settle & The Greatest Showman Ensemble)
      Track from: The Greatest Showman

Field 21 - Composing/Arranging
Category 62 - Best Instrumental Composition
(A Composer's Award for an authentic composition (not an adaptation) first launched throughout the Eligibility Year. Singles or Tracks solely.)

• "Blut Und Boden (Blood And Soil)"
      Terence Blanchard, composer (Terence Blanchard)
      Track from: Blackkklansman (Original Motion Picture Soundtrack)

• "Chrysalis"
      Jeremy Kittel, composer (Kittel & Co.)

• "Infinity War"
      Alan Silverstri, composer (Alan Silvestri)
      Track from: Avengers: Infinity War

• "Mine Mission"
      John Powell & John Williams, composers (John Powell & John Williams)
      Track from: Solo: A Star Wars Story

• "The Shape Of Water"
      Alexandre Desplat, composer (Alexandre Desplat)
      Track from: Original Motion Picture Soundtrack The Shape Of Water

Field 21 - Composing/Arranging
Category 63 - Best Arrangement, Instrumental or A Cappella
(An Arranger's Award. (Artist names seem in parentheses.) Singles or Tracks solely.)

• "Batman Theme" (TV)
      Randy Waldman & Justin Wilson, arrangers (Randy Waldman Featuring Wynton Marsalis)
      Track from: Superheroes

• "Change The World"
      Mark Kibble, arranger (Take 6)

• "Madrid Finale"
      John Powell, arranger (John Powell)
      Track from: Original Motion Picture Score Ferdinand

• "The Shape Of Water"
      Alexandre Desplat, arranger (Alexandre Desplat)
      Track from: Original Motion Picture Soundtrack The Shape Of Water

• "Stars And Stripes Forever"
      John Daversa, arranger (John Daversa Big Band Featuring DACA Artists)
      Track from: American Dreamers: Voices Of Hope, Music Of Freedom

Field 21 - Composing/Arranging
Category 64 - Best Arrangement, Instruments and Vocals
(An Arranger's Award. (Artist names seem in parentheses.) Singles or Tracks solely.)

• "It Was A Very Good Year"
      Matt Rollings & Kristin Wilkinson, arrangers (Willie Nelson)
      Track from: My Way

• "Jolene"
      Dan Pugach & Nicole Zuraitis, arrangers (Dan Pugach)
      Track from: Plus One

• "Mona Lisa"
      Vince Mendoza, arranger (Gregory Porter)
      Track from: Nat "King" Cole & Me

• "Niña"
      Gonzalo Grau, arranger (Magos Herrera & Brooklyn Rider)
      Track from: Dreamers

• "Spiderman Theme"
      Randy Waldman, arranger (Randy Waldman Featuring Take 6 & Chris Potter)
      Track from: Superheroes

Field 22 - Package
Category 65 - Best Recording Package

Be The Cowboy
      Mary Banas, artwork director (Mitski)

Love Yourself: Tear
      HuskyFox, artwork director (BTS)

Masseduction
      Willo Perron, artwork director (St. Vincent)

The Offering
      Qing-Yang Xiao, artwork director (The Chairman)

Well Kept Thing
      Adam Moore, artwork director (Foxhole)

Field 22 - Package
Category 66 - Best Boxed Or Special Limited Edition Package

Appetite For Destruction (Locked N' Loaded Box)
      Arian Buhler, Charles Dooher, Jeff Fura, Scott Sandler & Matt Taylor, artwork administrators (Guns N' Roses)

I’ll Be Your Girl
      Carson Ellis, Jeri Heiden & Glen Nakasako, artwork administrators (The Decemberists)

Pacific Northwest '73-74': The Complete Recordings
      Lisa Glines, Doran Tyson & Roy Henry Vickers, artwork administrators (Grateful Dead)

Squeeze Box: The Complete Works Of "Weird Al" Yankovic
      Meghan Foley, Annie Stoll & Al Yankovic, artwork administrators ("Weird Al" Yankovic)

Too Many Bad Habits
      Sarah Dodds & Shauna Dodds, artwork administrators (Johnny Nicholas)

Field 23 - Notes
Category 67 - Best Album Notes

Alpine Dreaming: The Helvetia Records Story, 1920-1924
      James P. Leary, album notes author (Various Artists)

Four Banjo Songs, 1891-1897: Foundational Recordings Of America’S Iconic Instrument
      Richard Martin & Ted Olson, album notes writers (Charles A. Asbury)

The 1960 Time Sessions
      Ben Ratliff, album notes author (Sonny Clark Trio)

The Product Of Our Souls: The Sound And Sway Of James Reese Europe's Society Orchestra
      David Gilbert, album notes author (Various Artists)

Trouble No More: The Bootleg Series Vol. 13 / 1979-1981 (Deluxe Edition)
      Amanda Petrusich, album notes author (Bob Dylan)

Voices Of Mississippi: Artists And Musicians Documented By William Ferris
      David Evans, album notes author (Various Artists)

Field 24 - Historical
Category 68 - Best Historical Album

Any Other Way
      Rob Bowman, Douglas Mcgowan, Rob Sevier & Ken Shipley, compilation producers; Jeff Lipton, mastering engineer (Jackie Shane)

At The Louisiana Hayride Tonight...
      Martin Hawkins, compilation producer; Christian Zwarg, mastering engineer (Various Artists)

Battleground Korea: Songs And Sounds Of America's Forgotten War
      Hugo Keesing, compilation producer; Christian Zwarg, mastering engineer (Various Artists)

A Rhapsody In Blue - The Extraordinary Life Of Oscar Levant
      Robert Russ, compilation producer; Andreas Okay. Meyer & Rebekah Wineman, mastering engineers (Oscar Levant)

Voices Of Mississippi: Artists And Musicians Documented By William Ferris
      William Ferris, April Ledbetter & Steven Lance Ledbetter, compilation producers; Michael Graves, mastering engineer (Various Artists)

Field 25 - Production, Non-Classical
Category 69 - Best Engineered Album, Non-Classical
(An Engineer's Award. (Artists names seem in parentheses.))

All The Things That I Did And All The Things That I Didn't Do
      Ryan Freeland & Kenneth Pattengale, engineers; Kim Rosen, mastering engineer (The Milk Carton Kids)

Colors
      Julian Burg, Serban Ghenea, David “Elevator” Greenbaum, John Hanes, Beck Hansen, Greg Kurstin, Florian Lagatta, Cole M.G.N., Alex Pasco, Jesse Shatkin, Darrell Thorp & Cassidy Turbin, engineers; Chris Bellman, Tom Coyne, Emily Lazar & Randy Merrill, mastering engineers (Beck)

Earthtones
      Robbie Lackritz, engineer; Philip Shaw Bova, mastering engineer (Bahamas)

Head Over Heels
      Nathaniel Alford, Jason Evigan, Chris Galland, Tom Gardner, Patrick "P-Thugg" Gemayel, Serban Ghenea, John Hanes, Tony Hoffer, Derek Keota, Ian Kirkpatrick, David Macklovitch, Amber Mark, Manny Marroquin, Vaughn Oliver, Chris "TEK" O'Ryan, Morgan Taylor Reid & Gian Stone, engineers; Chris Gehringer & Michelle Mancini, mastering engineers (Chromeo)

Voicenotes
      Manny Marroquin & Charlie Puth, engineers; Dave Kutch, mastering engineer (Charlie Puth)

Field 25 - Production, Non-Classical
Category 70 - Producer Of The Year, Non-Classical
(A Producer's Award. (Artists names seem in parentheses.))

• Boi-1da
      
      • "Be Careful" (Cardi B) (T)

      • "Diplomatic Immunity" (Drake) (S)

      • "Friends" (The Carters) (T)

      • "God's Plan" (Drake) (S)

      • "Heard About Us" (The Carters) (T)

      • "Lucky You" (Eminem Featuring Joyner Lucas) (T)

      • "Mob Ties" (Drake) (T)

      • "No Limit" (G-Eazy Featuring A$AP Rocky & Cardi B) (S)

• Larry Klein
      
      • "All These Things" (Thomas Dybdahl) (S)

      • Anthem (Madeleine Peyroux) (A)

      • The Book Of Longing (Luciana Souza) (A)

      • "Can I Have It All" (Thomas Dybdahl) (S)

      • Junk (Hailey Tuck) (A)

      • "Look At What We've Done" (Thomas Dybdahl) (S)

      • "Meaning To Tell Ya" (Molly Johnson) (A)

• Linda Perry
     
      • "Harder Better Faster Stronger" (Willa Amai) (S)

      • Served Like A Girl (Music From And Inspired By The Documentary Film) (Various Artists) (A)

      • 28 Days In The Valley (Dorothy) (A)

• Kanye West
      
      • Daytona (Pusha T) (A)

      • Kids See Ghosts (Kids See Ghosts) (A)

      • Okay.T.S.E. (Teyana Taylor) (A)

      • Nasir (Nas) (A)

      • Ye (Kanye West) (A)

• Pharrell Williams
      
      • "Apes***" (The Carters) (T)

      • Man Of The Woods (Justin Timberlake) (A)

      • No One Ever Really Dies (N.E.R.D) (A)

      • "Stir Fry" (Migos) (T)

      • Sweetener (Ariana Grande) (A)

Field 25 - Production, Non-Classical
Category 71 - Best Remixed Recording
(A Remixer's Award. (Artists names seem in parentheses for identification.) Singles or Tracks solely.)

• "Audio (CID Remix)"
      CID, remixer (LSD)

• "How Long (EDX's Dubai Skyline Remix)"
      Maurizio Colella, remixer (Charlie Puth)
      Track from: How Long Edx's Dubai Skyline Remix

• "Only Road (Cosmic Gate Remix)"
      Stefan Bossems & Claus Terhoeven, remixers (Gabriel & Dresden Featuring Sub Teal)

• "Stargazing (Kaskade Remix)"
      Kaskade, remixer (Kygo Featuring Justin Jesso)

• "Walking Away (Mura Masa Remix)"
      Alex Crossan, remixer (Haim)

Field 26 - Production, Immersive Audio
Category 72 - Best Immersive Audio Album
(For vocal or instrumental albums in any style. Must be commercially launched on DVD-Audio, DVD-Video, SACD, Blu-Ray, or burned download-only/streaming-only copies and should present a brand new encompass combine of 4 or extra channels. Award to the encompass combine engineer, encompass producer (if any) and encompass mastering engineer (if any).)

Eye In The Sky - 35th Anniversary Edition
      Alan Parsons, encompass combine engineer; Dave Donnelly, PJ Olsson & Alan Parsons, encompass mastering engineers; Alan Parsons, encompass producer (The Alan Parsons Project)

Folketoner
      Morten Lindberg, encompass combine engineer; Morten Lindberg, encompass mastering engineer; Morten Lindberg, encompass producer (Anne Karin Sundal-Ask & Det Norske Jentekor)

Seven Words From The Cross
      Daniel Shores, encompass combine engineer; Daniel Shores, encompass mastering engineer; Dan Merceruio, encompass producer (Matthew Guard & Skylark)

Sommerro: Ujamaa & The Iceberg
      Morten Lindberg, encompass combine engineer; Morten Lindberg, encompass mastering engineer; Morten Lindberg, encompass producer (Ingar Heine Bergby, Trondheim Symphony Orchestra & Choir)

Symbol
      Prashant Mistry & Ronald Prent, encompass combine engineers; Darcy Proper, encompass mastering engineer; Prashant Mistry & Ronald Prent, encompass producers (Engine-Earz Experiment)

Field 27 - Production, Classical
Category 73 - Best Engineered Album, Classical
(An Engineer's Award. (Artist names seem in parentheses.))

Bates: The (R)evolution Of Steve Jobs
      Mark Donahue & Dirk Sobotka, engineers; Mark Donahue, mastering engineer (Michael Christie, Garrett Sorenson, Wei Wu, Sasha Cooke, Edwards Parks, Jessica E. Jones & Santa Fe Opera Orchestra)

Beethoven: Symphony No. three; Strauss: Horn Concerto No. 1
      Mark Donahue, engineer; Mark Donahue, mastering engineer (Manfred Honeck & Pittsburgh Symphony Orchestra)

John Williams At The Movies
      Keith O. Johnson & Sean Royce Martin, engineers; Keith O. Johnson, mastering engineer (Jerry Junkin & Dallas Winds)

Liquid Melancholy - Clarinet Music Of James M. Stephenson
      Bill Maylone & Mary Mazurek, engineers; Bill Maylone, mastering engineer (John Bruce Yeh)

Shostakovich: Symphonies Nos. Four & 11
      Shawn Murphy & Nick Squire, engineers; Tim Martyn, mastering engineer (Andris Nelsons & Boston Symphony Orchestra)

Visions And Variations
      Tom Caulfield, engineer; Jesse Lewis, mastering engineer (A Far Cry)

Field 27 - Production, Classical
Category 74 - Producer Of The Year, Classical
(A Producer's Award. (Artist names seem in parentheses.))

• Blanton Alspaugh
      
      • Arnesen: Infinity - Choral Works (Joel Rinsema & Kantorei)

      • Aspects Of America (Carlos Kalmar & Oregon Symphony)

      • Chesnokov: Teach Me Thy Statutes (Vladimir Gorbik & PaTRAM Institute Male Choir)

      • Gordon, R.: The House Without A Christmas Tree (Bradley Moore, Elisabeth Leone, Maximillian Macias, Megan Mikailovna Samarin, Patricia Schuman, Lauren Snouffer, Heidi Stober, Daniel Belcher, Houston Grand Opera Juvenile Chorus & Houston Grand Opera Orchestra)

      • Haydn: The Creation (Andrés Orozco-Estrada, Betsy Cook Weber, Houston Symphony & Houston Symphony Chorus)

      • Heggie: Great Scott (Patrick Summers, Manuel Palazzo, Mark Hancock, Michael Mayes, Rodell Rosel, Kevin Burdette, Anthony Roth Costanzo, Nathan Gunn, Frederica von Stade, Ailyn Pérez, Joyce DiDonato, Dallas Opera Chorus & Orchestra)

      • Music Of Fauré, Buide & Zemlinsky (Trio Séléné)

      • Paterson: Three Way - A Trio Of One-Act Operas (Dean Williamson, Daniele Pastin, Courtney Ruckman, Eliza Bonet, Melisa Bonetti, Jordan Rutter, Samuel Levine, Wes Mason, Matthew Treviño & Nashville Opera Orchestra)

      • Vaughan Williams: Piano Concerto; Oboe Concerto; Serenade To Music; Flos Campi (Peter Oundjian & Toronto Symphony Orchestra)

• David Frost
    
      • Beethoven: Piano Sonatas, Volume 7 (Jonathan Biss)

      • Mirror In Mirror (Anne Akiko Meyers, Kristjan Järvi & Philharmonia Orchestra)

      • Mozart: Idomeneo (James Levine, Alan Opie, Matthew Polenzani, Alice Coote, Nadine Sierra, Elza van den Heever, The Metropolitan Opera Orchestra & Chorus)

      • Presentiment (Orion Weiss)

      • Strauss, R.: Der Rosenkavalier (Sebastian Weigle, Renée Fleming, Elīna Garanča, Erin Morley, Günther Groissböck, Metropolitan Opera Orchestra & Chorus)

• Elizabeth Ostrow
      
      • Bates: The (R)evolution Of Steve Jobs (Michael Christie, Garrett Sorenson, Wei Wu, Sasha Cooke, Edwards Parks, Jessica E. Jones & Santa Fe Opera Orchestra)

      • The Road Home (Joshua Habermann & Santa Fe Desert Chorale)

• Judith Sherman
     
      • Beethoven Unbound (Llŷr Williams)

      • Black Manhattan Volume three (Rick Benjamin & Paragon Ragtime Orchestra)

      • Bolcom: Piano Music (Various Artists)

      • Del Tredici: March To Tonality (Mark Peskanov & Various Artists)

      • Love Comes In At The Eye (Timothy Jones, Stephanie Sant'Ambrogio, Jeffrey Sykes, Anthony Ross, Carol Cook, Beth Rapier & Stephanie Jutt)

      • Meltzer: Variations On A Summer Day & Piano Quartet (Abigail Fischer, Jayce Ogren & Sequitur)

      • Mendelssohn: Complete Works For Cello And Piano (Marcy Rosen & Lydia Artymiw)

      • New Music For Violin And Piano (Julie Rosenfeld & Peter Miyamoto)

      • Reich: Pulse/Quartet (Colin Currie Group & International Contemporary Ensemble)

• Dirk Sobotka
      
      • Beethoven: Symphony No. three; Strauss: Horn Concerto No. 1 (Manfred Honeck & Pittsburgh Symphony Orchestra)

      • Lippencott: Frontier Symphony (Jeff Lippencott & Ligonier Festival Orchestra)

      • Mahler: Symphony No. eight (Thierry Fischer, Mormon Tabernacle Choir & Utah Symphony)

      • Music Of The Americas (Andrés Orozco-Estrada & Houston Symphony)

Field 28 - Classical
Category 75 - Best Orchestral Performance
(Award to the Conductor and to the Orchestra.)

Beethoven: Symphony No. three; Strauss: Horn Concerto No. 1
      Manfred Honeck, conductor (Pittsburgh Symphony Orchestra)

Nielsen: Symphony No. three & Symphony No. Four
      Thomas Dausgaard, conductor (Seattle Symphony)

Ruggles, Stucky & Harbison: Orchestral Works
      David Alan Miller, conductor (National Orchestral Institute Philharmonic)

Schumann: Symphonies Nos. 1-Four
      Michael Tilson Thomas, conductor (San Francisco Symphony)

Shostakovich: Symphonies Nos. Four & 11
      Andris Nelsons, conductor (Boston Symphony Orchestra)

Field 28 - Classical
Category 76 - Best Opera Recording
(Award to the Conductor, Album Producer(s) and Principal Soloists.)

Adams: Doctor Atomic
      John Adams, conductor; Aubrey Allicock, Julia Bullock, Gerald Finley & Brindley Sherratt; Friedemann Engelbrecht, producer (BBC Symphony Orchestra; BBC Singers)

Bates: The (R)evolution Of Steve Jobs
      Michael Christie, conductor; Sasha Cooke, Jessica E. Jones, Edwards Parks, Garrett Sorenson & Wei Wu; Elizabeth Ostrow, producer (The Santa Fe Opera Orchestra)

Lully: Alceste
      Christophe Rousset, conductor; Edwin Crossley-Mercer, Emiliano Gonzalez Toro & Judith Van Wanroij; Maximilien Ciup, producer (Les Talens Lyriques; Choeur De Chambre De Namur)

Strauss, R.: Der Rosenkavalier
      Sebastian Weigle, conductor; Renée Fleming, Elīna Garanča, Günther Groissböck & Erin Morley; David Frost, producer (Metropolitan Opera Orchestra; Metropolitan Opera Chorus)

Verdi: Rigoletto
      Constantine Orbelian, conductor; Francesco Demuro, Dmitri Hvorostovsky & Nadine Sierra; Vilius Keras & Aleksandra Keriene, producers (Kaunas City Symphony Orchestra; Men Of The Kaunas State Choir)

Field 28 - Classical
Category 77 - Best Choral Performance
(Award to the Conductor, and to the Choral Director and/or Chorus Master the place relevant and to the Choral Organization/Ensemble.)

Chesnokov: Teach Me Thy Statutes
      Vladimir Gorbik, conductor (Mikhail Davydov & Vladimir Krasov; PaTRAM Institute Male Choir)

Kastalsky: Memory Eternal
      Steven Fox, conductor (The Clarion Choir)

McLoskey: Zealot Canticles
      Donald Nally, conductor (Doris Hall-Gulati, Rebecca Harris, Arlen Hlusko, Lorenzo Raval & Mandy Wolman; The Crossing)

Rachmaninov: The Bells
      Mariss Jansons, conductor; Peter Dijkstra, refrain grasp (Oleg Dolgov, Alexey Markov & Tatiana Pavlovskaya; Symphonieorchester Des Bayerischen Rundfunks; Chor Des Bayerischen Rundfunks)
      Track from: Rachmaninov: The Bells & Symphonic Dances

Seven Words From The Cross
      Matthew Guard, conductor (Skylark)

Field 28 - Classical
Category 78 - Best Chamber Music/Small Ensemble Performance
(For new recordings of works with chamber or small ensemble (twenty-four or fewer members, not together with the conductor). One Award to the ensemble and one Award to the conductor, if relevant.)

Anderson, Laurie: Landfall
      Laurie Anderson & Kronos Quartet

Beethoven, Shostakovich & Bach
      The Danish String Quartet

Blueprinting
      Aizuri Quartet

Stravinsky: The Rite Of Spring Concerto For Two Pianos
      Leif Ove Andsnes & Marc-André Hamelin

Visions And Variations
      A Far Cry

Field 28 - Classical
Category 79 - Best Classical Instrumental Solo
(Award to the Instrumental Soloist(s) and to the Conductor when relevant.)

• "Bartók: Piano Concerto No. 2"
      Yuja Wang; Simon Rattle, conductor (Berliner Philharmoniker)
      Track from: The Asia Tour

Biber: The Mystery Sonatas
      Christina Day Martinson; Martin Pearlman, conductor (Boston Baroque)

Bruch: Scottish Fantasy, Op. 46; Violin Concerto No. 1 In G Minor, Op. 26
      Joshua Bell (The Academy Of St. Martin In The Fields)

Glass: Three Pieces In The Shape Of A Square
      Craig Morris

• "Kernis: Violin Concerto"
      James Ehnes; Ludovic Morlot, conductor (Seattle Symphony)
      Track from: Violin Concertos

Field 28 - Classical
Category 80 - Best Classical Solo Vocal Album
(Award to: Vocalist(s), Collaborative Artist(s) (Ex: pianists, conductors, chamber teams) Producer(s), Recording Engineers/Mixers with 51% or extra enjoying time of latest materials.)

ARC
      Anthony Roth Costanzo; Jonathan Cohen, conductor (Les Violons Du Roy)

The Handel Album
      Philippe Jaroussky; Artaserse, ensemble

Mirages
      Sabine Devieilhe; François-Xavier Roth, conductor (Alexandre Tharaud; Marianne Crebassa & Jodie Devos; Les Siècles)

Schubert: Winterreise
      Randall Scarlata; Gilbert Kalish, accompanist

Songs Of Orpheus - Monteverdi, Caccini, D'India & Landi
      Karim Sulayman; Jeannette Sorrell, conductor; Apollo's Fire, ensembles

Field 28 - Classical
Category 81 - Best Classical Compendium
(Award to the Artist(s) and to the Album Producer(s) and Engineer(s) of over 51% enjoying time of the album, if aside from the artist.)

Fuchs: Piano Concerto 'Spiritualist'; Poems Of Life; Glacier; Rush
      JoAnn Falletta, conductor; Tim Handley, producer

Gold
      The King's Singers; Nigel Short, producer

The John Adams Edition
      Simon Rattle, conductor; Christoph Franke, producer

John Williams At The Movies
      Jerry Junkin, conductor; Donald J. McKinney, producer

Vaughan Williams: Piano Concerto; Oboe Concerto; Serenade To Music; Flos Campi
      Peter Oundjian, conductor; Blanton Alspaugh, producer

Field 28 - Classical
Category 82 - Best Contemporary Classical Composition
(A Composer's Award. (For a recent classical composition composed throughout the final 25 years, and launched for the primary time throughout the Eligibility Year.) Award to the librettist, if relevant.)

Bates: The (R)evolution Of Steve Jobs
      Mason Bates, composer; Mark Campbell, librettist (Michael Christie, Garrett Sorenson, Wei Wu, Sasha Cooke, Edwards Parks, Jessica E. Jones & Santa Fe Opera Orchestra)

• "Du Yun: Air Glow"
      Du Yun, composer (International Contemporary Ensemble)
      Track from: Dinosaur Scar

Heggie: Great Scott
      Jake Heggie, composer; Terrence McNally, librettist (Patrick Summers, Manuel Palazzo, Mark Hancock, Michael Mayes, Rodell Rosel, Kevin Burdette, Anthony Roth Costanzo, Nathan Gunn, Frederica von Stade, Ailyn Pérez, Joyce DiDonato, Dallas Opera Chorus & Orchestra)

• "Kernis: Violin Concerto"
      Aaron Jay Kernis, composer (James Ehnes, Ludovic Morlot & Seattle Symphony)
      Track from: Violin Concertos

• "Mazzoli: Vespers For Violin"
      Missy Mazzoli, composer (Oli De Prato)
      Track from: Streya

Field 29 - Music Video/Film
Category 83 - Best Music Video
(Award to the artist, video director, and video producer.)

• "Apes***"
      The Carters
      Ricky Saiz, video director; Mélodie Buchris, Natan Schottenfels & Erinn Williams, video producers

• "This Is America"
      Childish Gambino
      Hiro Murai, video director; Ibra Ake, Jason Cole & Fam Rothstein, video producers

• "I'm Not Racist"
      Joyner Lucas
      Joyner Lucas & Ben Proulx, video administrators; Joyner Lucas, video producer

• "PYNK"
      Janelle Monáe
      Emma Westenberg, video director; Justin Benoliel & Whitney Jackson, video producers

• "MUMBO JUMBO"
      Tierra Whack
      Marco Prestini, video director; Sara Nassim, video producer

Field 29 - Music Video/Film
Category 84 - Best Music Film
(For live performance/efficiency movies or music documentaries. Award to the artist, video director, and video producer.)

Life In 12 Bars
      Eric Clapton
      Lili Fini Zanuck, video director; John Battsek, Scooter Weintraub, Larry Yelen & Lili Fini Zanuck, video producers

Whitney
      (Whitney Houston)
      Kevin Macdonald, video director; Jonathan Chinn, Simon Chinn & Lisa Erspamer, video producers

Quincy
      Quincy Jones
      Alan Hicks & Rashida Jones, video administrators; Paula DuPré Pesmen, video producer

Itzhak
      Itzhak Perlman
      Alison Chernick, video director; Alison Chernick, video producer

The King
      (Elvis Presley)
      Eugene Jarecki, video director; Christopher Frierson, Georgina Hill, David Kuhn & Christopher St. John, video producers

Grammys 2019 Nominees: The Complete List